Setkání školské rady

Zápis z mimořádného setkání Školské rady, konaného dne 04. 06. 2013

Přítomni: Dana Milerová, Pavla Tichá, Pavel Hrkal, Karel Dušek, Eva Loskotová, Tereza Horváthová, Michael Sovadina, Jan Dlab, Blanka Ježková.

Hosté: Miroslava Nejezchlebová, Petr Plášil.

Omluveni: Lukáš Berka.

 

Školská rada se sešla v úterý 4.6.2013 k dalšímu jednání v letošním školním roce. Využila možnosti setkat se i mimo řádná jednání, aby před koncem školního roku 2012/13 reflektovala aktuální témata.

Při setkání bylo zmíněno:

-       V květnu se uskutečnilo setkání na Biskupství v Č. Budějovicích, paní ředitelka a o. Petr Plášil navštívili generálního vikáře Adolfa Pintíře. Tématem setkání byla budoucnost církevních škol v ČR s ohledem na probíhající restituce, dále se hovořilo o CZŠ Orbis Pictus. Paní ředitelku zajímalo, zda a za jakých podmínek by Biskupství bylo schopno a mělo zájem školu podporovat finančně. Konkrétně nezaznělo nic, generálního vikáře zajímalo, zda škola udržuje kontakt s ČBK a s Mgr. Martinem Čechem, vedoucím Sekce církevního školství ČBK. Ano, škola udržuje živé vztahy s tímto pracovištěm, které mimochodem poskytuje školám informační servis o aktuální situaci v kontextu s restitucemi. Škola zůstává i v kontaktu s dalšími církevními ZŠ v Čechách a na Moravě. Krátkou reflexi setkání na Biskupství sdílel také o. Petr Plášil. Mj. zmínil, že Biskupství má stejný vztah k CZŠ Orbis Pictus jako k CZŠ při Biskupském gymnáziu v Č. Budějovicích, v přístupu k nim se neliší. Pavel Hrkal v diskusi zmínil, že bez zásadních změn v odpovídajících zákonech není možné církevní školy likvidovat, neboť Školský zákon, ale i Ústava, počítá s existencí církevních škol a i s právem vzdělávat se v církevních školách. Závěrem paní ředitelka konstatovala, že i plné oddělení od dotací, které aktuálně stát poskytuje církevním školám, by nebylo pro školu likvidační (škola by mohla existovat i v režimu školy soukromé).

-       Michael Sovadina seznámil přítomné s návrhem, aby se zápisy z jednání školské rady zveřejňovaly na webu školy. Dále navrhnul, aby rodiče žáků CZŠ mohli přicházet s náměty, připomínkami, reflexemi, iniciativami na jednání školské rady. Členové s návrhem souhlasili, navštívení jednání ŠR rodičem je potřeba předem domluvit (oznámit) s některým ze členů ŠR s dostatečným předstihem.

-       V další části setkání členové ŠR hovořili a oceňovali kvalitní programy a projekty nabízené a realizované v rámci výuky anglického jazyka. Vyučující jazyka se však zároveň zabývají otázkou, jak probouzet a pěstovat zájem samotných žáků o angličtinu. Jde o nesnadnou otázku právě s ohledem na skutečnost, že výuka už nyní probíhá živým interaktivním způsobem, který je stále inovován.

-       Členové rady se dále zajímali o úspěšnost žáků školy při přijímacích zkouškách na gymnázia a odborné školy. V této souvislosti paní ředitelka sdělila, že budoucí 6. třída bude mít žáků dostatek, neboť ji bude navštěvovat 17 žáků.

-       Dále zaznělo, že skupina rodičů žáků prvního stupně iniciovala provedení opravy místnosti pro družinu. Rodiče sami chtějí opravu také uskutečnit. Stane se tak v některém z prázdninových týdnů.

-       Členové ŠR se také dozvěděli o potížích, které vznikají při placení pobytů. Rodičům se nedaří doručit úhrady škole včas, což následně způsobuje učitelům nemalé složitosti. ŠR uvažovala o zavedení nevratných záloh na školní pobyty, které by byly splatné nejméně 3 měsíce před obvyklou dobou pobytů. K tématu se vrátí na příštím jednání. Zároveň bylo znovu konstatováno pracovníky školy, že školní pobyty jsou pevnou součástí výuky. Ve výuce se na zkušenosti z pobytů dále navazuje. Nejde o alternativu ke školní výuce

V závěru členové školské rady dohodli termín konání dalšího, tentokrát řádného, jednání na 15.10.2013 v 19.30 v budově školy.

V Táboře dne 13.06.2013