7., 8. a 9. třída 2012/13

Křemže

(Udržitelnost OTEVŘENO)

3. – 7. června 2013     3. června 2013 jsme se po roce opět vydali na společný pětidenní pobyt. Po loňské dobré zkušenosti jsme se vrátili na naše oblíbené místo do Křemže. Tentokrát se k žákům 8. a 9. třídy přidali ještě sedmáci.
Žákům jsme chtěli umožnit větší pestrost aktivit, proto jsme připravili program pro cyklistickou a pěší skupinu. Všichni si během pobytu mohli vybrat, zda se budou věnovat cyklistice, nebo turistice. Počasí nám zpočátku nepřálo, přesto jsme se nenechali odradit. Původní program jsme operativně upravovali podle aktuální předpovědi počasí.
                     CESTY TURISTICKÉ SKUPINY
     V úterý zamířily kroky turistické skupiny do Českých Budějovic. Prohlédli jsme si Jihočeské motocyklové muzeum a vystoupili na Černou věž. Ve středu na nás čekal Grafitový důl v Českém Krumlově. Už samotná příprava na exkurzi pro nás byla velkým zážitkem – dostali jsme kombinézy, holínky, helmy se svítilnou. Vláček nás dopravil do nitra dolu. Vyslechli jsme zajímavý výklad o způsobu těžby a naše tváře na chvíli umazal grafit. Po skončení prohlídky se na nás konečně po deštivých dnech pousmálo i sluníčko, zpříjemnilo nám procházku historickými uličkami Českého Krumlova. Čtvrtek patřil výstupu na Kleť. Obloha se znovu potáhla, takže nám nebyl dopřán pěkný výhled do krajiny, ale odměna přišla v podobě příjemného pocitu ze zdolání vrcholu.
                       PUTOVÁNÍ SKUPINY CYKLISTŮ
     Po deštivém pondělním dni se počasí umoudřilo a v úterý jsme mohli vyrazit na první etapu naší cyklotour. Plánování trasy si vzal na starost Tobiáš Horváth ze 7. třídy. Cílem této zahajovací trasy bylo zejména poznání okolí a zmapování terénu. Po téměř hodinovém výšlapu do kopce lesní cyklostezkou jsme byli odměněni patnáctiminutovým sjezdem do obce Chvalšiny. Zde nás zastihla vydatná dešťová přeháňka, která nás ale neodradila v našem putování. Z Chvalšin jsme v dešti vyrazili po silnici zpět do Křemže. Touto trasou jsme urazili zhruba 30 km, což nám pro začátek stačilo.
     Chladné počasí nám náladu ale nezkazilo a večer jsme již vymýšleli další výlet. Stejně jako turistická skupina i my jsme ve středu zamířili do Českého Krumlova. Cestou jsme měli v plánu dojet ke zřícenině Dívčí Kámen, což nám nakonec nebylo umožněno kvůli rozvodněnému Křemžskému potoku, který obléhal údolí hradu. V Českém Krumlově jsme se posilnili výborným obědem v restauraci a pokochali se krásou historického města. Celkem jsme tento den najezdili více jak 38 km.
     Čtvrtečního cyklovýletu se zúčastnilo už jen osm nejsilnějších jedinců. Zklamáni z nezdařené návštěvy hradu Dívčí Kámen jsme se rozhodli, že se k němu vydáme znovu a tentokrát se nenecháme ničím odradit. Naplánovali jsme jiný směr trasy, která se zdála být bezproblémová. Opak byl ovšem pravdou a opět nás na cestě zastavila rozvodněná řeka Vltava. Změnili jsme tedy původní směr trasy podél řeky a vydali jsme se k hradu lesem. To jsme ale netušili, že nás čeká pořádný výšlap. Drali jsme se houštím a trávou, mezi stromy a keři, až jsme nečekaně dorazili na vrchol místní skály, odkud nám byl umožněn překrásný výhled do okolí. A co náhoda nechtěla, odkryl se nám i přímý pohled na zříceninu. Z toho jsme usoudili, že jsme již blízko a někde poblíž musíme narazit na cestu vedoucí k hradu. A také tomu tak bylo. Konečně se nám podařilo nástrahy divoké Vltavy překonat a prohlédnout si Dívčí Kámen zblízka. Ovšem tím nebylo naše putování u konce. Když jsme se chtěli vrátit po stezce zpět na původní trasu, opět nám to zkomplikoval rozvodněný Křemžský potok. Nezbývalo nám nic jiného, než se vydat po stezce turistické, která ovšem není cyklistům určená. Znovu jsme absolvovali dvoukilometrový výšlap náročným lesním terénem. Nicméně i to jsme pokořili a dorazili do obce Třísov, odkud jsme se již po silnici vydali do nedaleké vesnice Holubov na oběd. Posilněni výborným obědem a zákuskem jsme se vrátili zpět do Křemže. Tím bylo naše cyklistické putování u konce.
                 VEČERNÍ PROGRAM
     Některé večery jsme trávili společně, některé byly vyhrazeny pro aktivity jednotlivých tříd. Došlo na táborový oheň, společenské a poznávací hry, sportovní utkání.

     Pobyt zakončila aktivita Pásák. Žáci jednotlivých tříd si z krepového papíru zhotovili uzavřený pás. Do samotné soutěže nominoval každý kolektiv své zástupce. Úkolem týmu bylo projet co nejrychleji vyznačenou trasu. Závodníci se pohybovali pouze uvnitř pásu. Třída musela vymyslet taktiku, jak se s pásem efektivně pohybovat.
     Celý kurz prosociálního chování vedl k lepšímu sebepoznávání, k týmové spolupráci a rozvoji osobnosti. Zažili jsme společně mnoho hezkých chvil, na které budeme rádi dlouho vzpomínat.

7. třída – Lucie Šormová
8. třída – Vladislava Skůpová
9. třída – Martina Březinová
              Lukáš Berka