JÁ, JSEM JÁ – TY, JSI TY

OVČÍN 11. 6. - 15. 6. 20125. třída (Udržitelnost OTEVŘENO)

p1010712

Všechny fotky

Kurz byl zaměřený na sebepoznání, poznání druhých a pozitivní hodnocení druhých. V pondělí ráno jsme vyrazili autobusem na samotu Ovčín a po zabydlení se pustili do prvních aktivit. Dopoledne se neslo ve znamení táborových staveb. Hrabali jsme zahradu, stavěli stany, sestavovali a rozkládali stoly a lavice, ukládali potraviny. Odpoledne jsme si namalovali hrnečky a poté vyšli na krátkou procházku, která se protáhla až do večera. Z lesa jsme přinesli dříví a připravili na večer oheň. Po večeři, kterou jsme si sami připravili, jsme zapálili první oheň a zhodnotili první den pobytu. Také jsme se seznámili s programem a ujasnili si pravidla. Před večerkou jsme si zazpívali s kytarou a s písní na rtech se odebrali do spacáků.                                                                                                

Ráno nás vzbudilo vycházející sluníčko a my se s chutí pustili do snídaně a dopoledních aktivit. Připravit dřevo na večerní oheň a vytvořit zásobu dřeva na ostatní večery bylo naším cílem. Vydali jsme se do nedalekého lesa. S sebou jsme si vzali kárku. V lese jsme našli dlouhou kládu, kterou jsme společnými silami vytáhli z hustého křoví. Abychom ji mohli odnést, bylo nutné ji přeříznout pilou. David hned navrhoval sehnat pilu motorovou, ale my jsme si poradili i bez ní. Bylo to těžké, ale společnými silami jsme kládu přeřízli a odnesli domů. Tam jsme si vyzkoušeli další vednosti s pilou a sekerou. Po obědě, ke kterému služba připravila borůvkové knedlíky s tvarohem, jsme se pustili do výroby masek. U večerního ohně jsme se opět zhodnotili celý den a aktivity, které jsme dělali.                                                                                                                     
Ve středu dopoledne jsme dodělávali masky. Po obědě nás překvapila průtrž mračen, kterou jsme využili ke koupeli. Běhali jsme v dešti, cvičili, klouzali se v bahně i trochu hráli bahenní bitvu. Po dešti nás paní učitelky vysprchovaly teplou vodou. Před večeří jsme se naučili plést náramky přátelství a naším úkolem bylo jeden vyrobit do čtvrtečního večera. Protože bylo všude mokro, dalo nám velkou práci rozdělat večerní oheň, kde jsme představili své masky a zhodnotili den. Zpěvem jsme si zkrátili dobu, než začala noční hra. V noci se vyjasnilo, takže jsme mohli pozorovat hvězdy.      

Předposlední den našeho pobytu se nám po noční hře nechtělo vstávat, ale potřebovali jsme doplnit zásoby, takže cílem dne bylo koupit chléb. Každý dostal mapu s vyznačeným cílem, buzolu a svačinu. Putovali jsme na horu Tábor, kde jsme se všichni šťastně sešli s 2hodinovým zpožděním. Odtud jsme se vydali pro chléb. Po cestě jsme viděli spoustu zajímavých věcí – pomník partyzánů, užovku hladkou, koně a krávy, sbírali jsme lesní jahody a borůvky a také přírodniny. Po obědě jsme pletli náramky přátelství a skládali báseň na ozdravný pobyt. Večer jsme pekli špekáčky a u ohně opět zpívali a hodnotili nejen uplynulý den, ale i celý kurz a podarovali jsme náramky přátelství.

Probudili jsme se do posledního slunečného rána. Nastalo balení, uklízení a příprava na odjezd. Po obědě jsme všechny naše věci nanosili do autobusu a vyrazili zpět do civilizace. V autobuse proběhla závěrečná reflexe a s písní na rtech jsme se blížili k Táboru.

V pondělí jsme si namalovali pamětní březovou placku, v kroužku si o kurzu popovídali a darovali další náramky přátelství, které jsme napletli přes víkend.

Mgr. Zdeňka Marešová
5. třída